REGISTRUJTE SE - pro přístup k více informacím a odběru novinek
Uživatel:     Heslo:

Postřehy z červnových akcí v CSI

Právní aspekty neziskové činnosti v souvislosti s novelou občanského zákoníku v CSI - 20. - 22. 6. 2014

Téma povinné transformace nestátních neziskových organizací s ohledem na novelizaci Občanského zákoníku od 1. 1. 2014 rozebrali na semináři v Centru sociálních inovací v Šumperku, který byl pro zájemce opět zdarma, věru beze zbytku. Dotazy zástupců neziskovek různého zaměření byly zodpovězeny vyčerpávajícím způsobem s uvedením mnoha příkladů z praxe, a hlavně s odbornou erudicí.

Problematiky znalí lektoři JUDr. Lenka Deverová a Ing. Petr Jan Pajas během třídenního semináře podrobně rozebrali a vysvětlili jak transformovat neziskovky, na co si dát pozor, aby vůbec splnili pojem „neziskovka“, a tak dále.

Také účastnice a koordinátorka job klubů projektu „Aktivní ženy 50+“, Ing. Dana Drexlerová seminář bedlivě a pilně si zapsala všechny potřebné informace ohledně založení spolku Šumperská aktivní žena 50+, který bude oficiálně založen v průběhu prázdnin.


Panelová diskuze o sociálním podnikání - 18. 6. 2014

Přiznávám bez mučení, že na tuhle Panelovou diskuzi o sociálním podnikání mě zlákala nabídka prezentace a občerstvení provozovatelky šumperské kavárny PředMěstí Terezy Schreiberové. Kavárna je v Šumperku něčím, co se hned tak nevidí. Od rekonstrukce staré barabizny na netradiční interiér netradiční kavárny s netradičním sortimentem a „sociální“ obsluhou.

Tereza nezklamala. Po odborném úvodu ambasadorky sociálního podnikání pro Střední Moravu Šárky Dořičákové, kdy se o přestávce přítomní občerstvili netradičními a originálními dobrotami z kavárny, prezentovala Tereza přítomným zástupcům a provozovatelům sociálních podniků příběh jejího neobvyklého podniku, který již druhým rokem získal prestižní ocenění Kavárna roku.

Její přednáška jistě inspirovala, ale ukázala i úskalí sociálního podnikání včetně časté nepřítomnosti zaměstnanců z různých sociálních důvodů.


Lepší místo - odpovědná sociální síť - 9. 6. 2014

Nedávno kamarád z Prahy, profesionální fotograf, sdílel na FB fotku a text o tom, jak informoval policii o ukradeném krytu na kanálu, naštěstí jen krytu otvoru v kovové desce. Sběrači kovů zase úřadovali, ale jak napsal: „dětská nožka je zlomená hned a tragédie hotová.“

Projekt Lepší místo pomůže, nainstalujete si aplikaci do mobilu, případně přes www stránky sdělíte problém koordinátorovi, který se postará o nápravu. Osloví odpovědné či odborné organizace a „informátor“ již jen v aplikaci ověřuje postup, v jakém se celá kauza nachází, popřípadě je dokončena.

Obyvatel místa či města tak může ovlivnit spoustu věcí. Koordinátoři oslovují zejména příslušné úřady, které pak tlačí k co nejrychlejší nápravě věcí, které se pokazily, nefungují či je kdosi poškodil ať úmyslně či neúmyslně a o nápravu se již nepostaral.

Know how nabízí tvůrci aplikace z Kolína, kde již fungují, zcela zdarma včetně zaškolení. Nápravu například provede odborná firma, dotující či sponzorující tak místo či město a všichni jsou spokojeni. Postupně si aplikace a zejména její praxe získá co nejvíce koordinátorů, zejména těch, kteří si všímají ve svém okolí, co kde skřípe, nefunguje.

Vloženo: 22.07.2014

Zpět na seznam novinek

2014 © CSI